Zdravotní výhody jízdy na elektrické koloběžce

Elektrické koloběžky mají mnoho výhod. Některé lidi přitahuje jejich cenová dostupnost, šetrnost k životnímu prostředí a přenosnost, zatímco jiní jednoduše milují jízdu po městských ulicích s větrem, který se prohání kolem nich.

Ovšem jízda na elektrické koloběžce má opravdu mnoho různých výhod. Jednou z těch méně známých je, že dokáže zlepšit vaše zdraví po fyzické i psychické stránce.

Jak je to možné? Některé výhody vás možná překvapí.

1. Jízda na elektrické koloběžce může zlepšit vaši rovnováhu

Elektrické koloběžky mají výkonné motory (některé až 3000W), takže k jejich udržení v pohybu nepotřebujete vynaložit mnoho energie, ani se zapotit. I když jízda na elektrické koloběžce nezahrnuje intenzivní kardiovaskulární aktivitu, stále je tělo zapojováno mnoha způsoby.

E-koloběžka a rovnováha

Jízda na elektrické koloběžce vyžaduje zejména, abyste se stabilizovali, když budete brázdit zatáčkami, skočíte z kopce nebo když budete muset přibrzdit na značce stop. Každou jízdu můžete využít ke zlepšení vaší rovnováhy. Postupem času může být zlepšení vaší celkové rovnováhy opravdu působivé.

Ve srovnání se silou nebo vytrvalostí je rovnováha aspektem fyzické zdatnosti, který se často přehlíží. Dobrá rovnováha má však mnoho zdravotních výhod, jako například:

 • posílení vnitra a snížení bolesti,
 • snížení rizika pádu, čímž se snižuje i možnost zranění,
 • zlepšení sportovního výkonu,
 • zlepšení uvědomění si těla.

2. Jízda na elektrické koloběžce vám pomůže vybudovat si vnitřní sílu

Jak mnozí tanečníci nebo jogíni vědí, rovnováha je úzce spojena s vaší vnitřní silou. Když budete pracovat na své rovnováze za jízdy na elektrické koloběžce, budete mít také příležitost zpevnit si vaše základní svaly.

Noví jezdcina e-koloběžkách často ve snaze udržet rovnováhu, drží příliš pevně řídítka. Zkušení jezdci však vědí, že k udržení rovnováhy a stability je zapotřebí zpevnění základních svalů.

Při zrychlování, zpomalování, brzdění a zatáčení si můžete všimnout, že své nitroneustále napínáte a uvolňujete. Když budete jezdit častěji, přirozeně si vybudujete také sílu svalstva.

Co je na tom nejlepší? Abyste toho dosáhli, nemusíte dělat žádné únavnézkracovačkynebo kliky.

3. Jízda na elektrické koloběžce vám pomůže spálit kalorie

Jak je uvedeno výše, jízda na elektrické koloběžce není v žádném případě vysoce intenzivní trénink. Stále však dokáže spálit značné množství kalorií, jelikož během celé jízdy můžete stát. Pokud potřebujete odpočinek pro vaše nohy, existují také koloběžky se sedadlem, ale stání během jízdy vám pomůže spálit více kalorií. Určitě více než při jízdě autem nebo autobusem.Kromě toho budete muset zapojit i několik svalových skupin, abyste zůstali vzpřímení nebo udrželi rovnováhu během jízdy.

Vzhledem k tomu, že jízda na elektrické koloběžce je obrovská zábava, dodatečné spalování kalorií je třešničkou na dortu. Pokud jezdíte na elektrické koloběžce denně, můžete dokonce podpořit vaše cíle v oblasti hubnutí nebo udržování hmotnosti.

Spálte kalorie s elektrickou koloběžkou

Chcete-li mít představu o tom, kolik kalorií můžete spálit, podívejme se na odhadovaný počet kalorií spálených při podobných aktivitách po dobu 30 minut, v porovnání s jízdou na elektrické koloběžce:

 • Vzpírání – 110 kalorií
 • Chůze 150 kalorií
 • Jízda na elektrické koloběžce – 150-200 kalorií
 • Jízdní kola – 280 kalorií
 • Eliptický trénink – 370 kalorií
 • Běh – 420 kalorií

4. Jízda na elektrické koloběžce může vytvarovat vaše nohy

Další hlavní svalovou skupinou, na kterou budete při jízdě na elektrické koloběžce spoléhat, jsou vaše nohy. Nohy podpírají vaši váhu po celou dobu jízdy. Pomohou vám také stabilizovat se při zatáčení, zrychlování, zpomalování a brždění.

Po několika jízdách si můžete všimnout mírné bolesti v nohou, a to díky aktivitě během jízdy. Takto zjistíte, jak moc je vaše tělo zapojeno.

Navíc, jelikož je jízda na elektrické koloběžce velmi návyková, každý den můžete vašim nohám poskytnout menší trénink.

5. Nošení elektrické koloběžky může vytvarovat vaše ruce

Při jízdě na elektrické koloběžce sice nemusíte moc zatěžovat svaly na rukou, ale určitě si zacvičí, když dorazíte docílovédestinace.

Elektrické koloběžky jsou známé jednoduchou přenosností. Mnoho modelů se dá i sundat a nést v rukou s sebou, kamkoli budete chtít jít. Pokud si koupíte skládací e-koloběžku, možná ji budete muset párkrát přenést v obchodě, veřejné dopravě nebo po schodech do vaší kanceláře.

Jelikož elektrické koloběžky mohou vážit od 7,5 kg až do 68 kg, můžete si pořádně procvičit i vaše ruce, když už budete mít jízdu za sebou. Nebudete k tomu potřebovat ani činky!

Skládací elektrické koloběžky

Hledáte výkonnou elektrickou koloběžku?

Pořiďte si napříkladelektrickou koloběžku X-scooters XT02, která je výkonná a skládací, takže ji můžete vzít s sebou kamkoli.

6. Jízda na elektrické koloběžce může zlepšit vaši koordinaci

Ať už jste přirozeně nemotorní nebo dobře koordinovaní, jízda na elektrické koloběžce vám může pomoci zlepšit vaši schopnost provádět několik úkolů najednou. Během jízdy budete často potřebovat:

 • dát se do pohybu a přidat plyn,
 • dávat pozor na cestu a vyhýbat se překážkám,
 • snížit rychlost a otočit se.

Všechny tyto úkoly vyžadují koordinaci rukou, nohou, očí, a ještě k tomu vaši plnou pozornost. Když je budete procvičovat, nakonec uvidíte zlepšení vaší celkové koordinace. Můžete také zjistit, že vykonávání složitých jízdních pohybů se pro vás stává jednodušším a přirozenějším.

Nakonec se může vaše koordinace zlepšit iv jiných oblastech vašeho života. Budete tak moci poděkovat vaší elektrické koloběžce za poskytnutí takového zábavného a efektivního tréninku.

7. Jízda na elektrické koloběžce může podpořit lepší držení těla

Mnoho lidí tráví většinu dne shrbených na židli a díváním se na obrazovku počítače. Upřednostňování dobrého držení těla tak často upadá.

Zdraví s elektrickou koloběžkou

Bohužel, špatné držení těla může způsobit řadu zdravotních problémů, jako například:

 • bolest zad,
 • bolesti hlavy,
 • nízká hladina energie,
 • ztuhlé svaly na krku a ramenou,
 • snížená kapacita plic,
 • slabá cirkulace,
 • narušení trávení.

Jízda na elektrické koloběžce vás vybízí k častějšímu procvičování správného držení těla. Když trávíte čas jízdou ve vzpřímené poloze, můžete si všimnout, že i během zbytku dna stojíte vzpřímenější. Navíc, můžete zaznamenat snížení jakýchkoli příznaků špatného držení těla, které jste zažili.

8. Jízda na elektrické koloběžce může zlepšit vaši náladu

Doposud jsme se zaměřili na fyzické zdravotní výhody jízdy na elektrické koloběžce, které můžete získat pravidelnou jízdou. Ovšem stejně důležitou oblastí zdraví, kterou může jízda na elektrické koloběžce zlepšit, je vaše duševní zdraví a pohoda.

Zábava s elektrickou koloběžkou

Zde je několik způsobů, jak vám jízda na elektrické koloběžce může poskytnout lepší náladu:

 • Jízda na elektrické koloběžce vám poskytne zábavu do vašeho dne – každodenní povinnosti mohou být opravdu stresující. Naštěstí jízda na elektrické koloběžce vám může vnést do těžkého dne trochu legrace. Jezdit městem na městské elektrické koloběžce nebo po nedalekém naučné stezce, či terénu s off-road koloběžkou vám poskytne trochu relaxu a vzrušení. Také vám dá šanci zhluboka se nadechnout, cítit vítr ve vlasech a ocenit přítomný okamžik.
 • Jízda na elektrické koloběžce vás může inspirovat k prozkoumání přírody – kromě toho, že vedete stresující život, mnoho lidí tráví většinu svých dní uzavřených uvnitř. Trávení času venku v přírodě, je známý způsob, jak se zbavit stresu a úzkosti. Když vlastníte elektrickou koloběžku, můžete jet ven na relaxační jízdy v přírodě, kdykoli budete chtít. Můžete objevovat nedaleké přírodní stezky a vrátit se tak do dětských dob. Během jízdy si dopřejete i trochu vitamínu D, který má také pozitivní účinky na zlepšení nálady.
 • Jízda na elektrické koloběžce vás může spojit s dalšími lidmi – v našem stále více digitálním světě je osamělost běžným problémem. Jednoduché řešení? Naskočte na elektrickou koloběžku, jezděte po různých trasách a pozdravte spolujezdce. Různé jezdecké cesty vám nabídnou spoustu příležitostí setkat se s novými, ale také starými přáteli. Můžete dokonce narazit na flotilu nadšenců do elektrických koloběžek a navázat s nimi přátelství. Pozitivní sociální propojení a smysl pro komunitu mohou přinést naplnění do vašeho každodenního života.
 • Jízda na elektrické koloběžce vám může pomoci vyhnout se běžným stresovým situacím při dojíždění – pokud se rozhodnete jezdit na elektrické koloběžce do práce, přeskočíte tím mnohé běžné stresové situace, jako jsou například dopravní zápachy, přeplněná veřejná doprava a nedostatek parkovacích míst. S elektrickou koloběžkou můžete snadno předjet pomalý provoz a dojíždět do práce včas a bez zbytečného stresu.

9. Jízda na elektrické koloběžce může být přínosem pro vaše finanční zdraví

Možná jste již slyšeli výrok „zdraví je bohatství“. Tento sentiment jde ovšem oběma směry – finanční stres může časem způsobit zmatek ve vašem vlastním zdraví. Vlastnictví elektrické koloběžky může některé z toho zmírnit tím, že vám nabízí cenově dostupnější způsob dopravy po městě.

Zde je několik způsobů, jak mohou elektrické koloběžky odlehčit váš rozpočet:

 • Elektrické koloběžky jsou relativně cenově dostupné – elektrické koloběžky jsou mnohem dostupnější než auta, motocykly, a dokonce i některá kola. Z dlouhodobého hlediska mohou také stát méně než veřejná doprava nebo služby spolujízdy.Cena nejlevnějších nových elektrických koloběžek se pohybuje od 6 623 Kč.
 • Elektrické koloběžky vyžadují minimální poplatky – na rozdíl od aut a motocyklů si elektrické koloběžky zřídka vyžadují pojištění, registraci nebo speciální licence (ačkoli zákony se v jednotlivých státech liší). Také s největší pravděpodobností nebudete muset platit žádné poplatky ani prémie, abyste mohli legálně jezdit na své elektrické koloběžce.
 • Elektrické koloběžky se mohou pochlubit nízkými provozními náklady – elektrické koloběžky jsou především nenákladné na nabíjení, provoz a údržbu. Svou e-koloběžku si můžete nabíjet z pohodlí domova pomocí elektřiny, čímž si ušetříte nespočet cest na čerpací stanici.

10. Jízda na elektrické koloběžce může zlepšit zdraví planety

Je elektrická koloběžka zdraví prospěšná? Ano.

Je dobrá i pro zdraví naší planety? Také ano.

Jak čas plyne klimatické změny a znečištění představují vážné riziko pro zdraví každého člověka, a to v celosvětovém měřítku. Takže, zatímco zaměření se na vaše osobní zdraví je prvořadé, je důležité také myslet také na zdraví planety.

Ekologické elektrické koloběžky

Jedním ze způsobů, jak můžete snížit dopad na životní prostředí, je častější používání elektrické koloběžky namísto auta. Koneckonců, elektrické koloběžky jsou ekologické:

 • Produkují nulové emise – na rozdíl od automobilů, elektrické koloběžky nevylučují během používání žádné emise uhlíku.
 • Jsou energeticky účinné – elektrické koloběžky jsou také působivě energeticky účinné a mohou se pochlubit o 1 000 % vyšší účinností na km než auta.
 • Neznečišťují životní prostředí – elektrické koloběžky nakonec nepřispívají k hluku nebo hlučnosti vašeho města. Namísto toho jsou elegantní, čisté, tiché a ekologické.

Díky těmto ekologickým výhodám můžete mít dobrý pocit z propagace zdravější planety pokaždé, když naskočíte na vaši elektrickou koloběžku.

Závěr

Elektrické koloběžky mají nespočet výhod, a to od zábavné jízdy, vyhýbání se stresu a příchodu na čas, až po zdravotní výhody pro každého jezdce, i celou planetu.

Jezděte na elektrické koloběžce a užijte si každý den v lepším zdraví as lepší náladou.

Zdroj: https://apolloscooters.co/blogs/news/health-benefits-of-riding-an-electric-scooter

Ak sa Vám článok páčil, prosím zdieľajte :)

zanechte odpověď

Nákupní košík

V košíku nejsou žádné produkty.

Pro vložení do košíku musíte zvolit VARIANT PRODUKTU!

[]