Komplexní průvodce koupí elektrické koloběžky

Elektrické koloběžky nabízejí lidem způsob, jak cestovat až pětkrát rychleji oproti běžné chůzi. Přitom jsou šetrné k životnímu prostředí, zábavné a velice levné. A na rozdíl od kola, nepřijedete na místo zpocení!

Jak si vybrat elektrickou koloběžku

Vzhledem k tomu, že stále více lidí projevuje zájem o tuto super vychytávku, je důležité vědět, co zohlednit při koupi.

Rychlost, velikost, hmotnost, dojezd, spolehlivost a cena jsou jen některé z faktorů, které musíte při rozhodování vzít v úvahu.

V této příručce vám vysvětlíme, co všechno musíte zvážit, abyste se rozhodli pro tu pravou elektrickou koloběžku.

Kvalita jízdy – Jak pohodlná by měla být vaše jízda?

Pokud si nejste jisti, na co se zaměřit při výběru elektrické koloběžky, jistě je dobré začít se zkoumáním kvality jízdy.

U některých koloběžek je kvalita tak špatná, že se na nich nedá jezdit delší dobu na ničem jiném, než na dokonalém povrchu. Tyto elektrické koloběžky vypadají na webstránce skvěle, ale mnoho lidí je časem přestane používat.

Kvalita jízdy koloběžky

Existuje několik faktorů, které ovlivňují kvalitu jízdy:

 • Velikost kol: Chcete-li koloběžku využívat i v terénu doporučujeme, abyste se vyhnuli kolům o průměru menším než 10 palců. Menší kola poskytují drsnější jízdu a jsou náchylnější k uvíznutí ve výmolech. Zpravidla potřebujete velká kola se vzduchem v pneumatikách, nejlépe, pokud jsou i odpružená. V našem e-shopu máme například i koloběžky s dvojitým odpružením.
Velikost kol koloběžky
 • Pevné nebo vzduchem plněné pneumatiky: Pneumatiky jsou obvykle ve dvou variantách – pneumatické (plněné vzduchem) a pevné/pryžové (bezvzduchové).
  Pneumatiky plněné vzduchem vám poskytnou lepší jízdu – mají výhodu tlumení nárazů a koloběžka se mnohem lépe ovládá, ale mohou být náchylné k propíchnutí a vyžadují i ​​nějakou tu údržbu. Pokud se rozhodnete pro pneumatiky plněné vzduchem, doporučujeme vám, abyste si koupili i ochrannou kapalinu proti propíchnutí. Použijte ji před první jízdou a možná už nikdy nebudete muset měnit pneumatiky. U tohoto typu bude také třeba kontrolovat tlak vzduchu a doplňovat jej, když je nízký. Správný tlak v pneumatikách je důležitý pro bezpečnost, účinnost brzd a přilnavost. Nedostatečné natlakování může způsobit rychlejší opotřebování, snížení dojezdu baterie, znemožnění dosažení maximální rychlosti nebo dokonce mohou být pneumatiky náchylnější k propíchnutí.
  Elektrické koloběžky s pevnými pneumatikami si prakticky nevyžadují žádnou údržbu a nemusíte se obávat ani propíchnutí, pokud pravidelně jezdíte na místech, kde se nacházejí ostré předměty. Sice si tyto koloběžky vyžadují mnohem méně údržby, můžete při jízdě cítit o něco více nárazů a vibrací.
Typy kol na koloběžce
 • Odpružení: Odpružení u elektrických koloběžek funguje stejně jako na autě, přičemž zajišťuje zmírnění otřesů od země. Při koupi se zamyslete nad tím, jestli budete jezdit po terénu nebo ne. Může to být také klíčovým faktorem při výběru. Bez odpružení můžete pociťovat vibrace, které jsou při delších jízdách nepříjemné. Nicméně, elektrická koloběžka s velkými, vzduchem plněnými pneumatikami bez odpružení vám poskytne komfortnější jízdu, než koloběžka s pevnými pneumatikami a odpružením.
  Chcete-li off-road koloběžku na drsné terény, zvažte kvalitní odpružení, které může být připevněno na přední, zadní nebo obě kola.
Odpružené elektrické koloběžky
 • Brzdy: Vaše bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Při výběru elektrické koloběžky jsou tak důležité i brzdy. Na elektrických koloběžkách existují 3 hlavní typy brzd:
 1. Elektrické/regenerační brzdy:
  Jsou nenáročné na údržbu, ale jsou méně účinné pro rychlé zastavení. Pokud cestujete rychlostí přes 25 km/h a potřebujete rychle zastavit, takové brzdy budou méně efektivní.
 2. Kotoučové nebo bubnové brzdy:
  Bubnové brzdy jsou uzavřeny uvnitř náboje kola a jsou obecně méně náročné na údržbu jako jiné typy brzd a mají pevný výkon i za mokra.
  Kotoučové brzdy mají největší brzdnou sílu a jsou lehčí než bubnové brzdy, což pomáhá snížit celkové zatížení pro vyšší rychlost.
 3. Nožní brzdy (foot brakes):
  Aktivují se zatlačením nohy na zadní blatník. Pokud nejste zvyklí používat dětskou koloběžku, trvá to nějaký čas, než si to osvojíte. Mají o něco větší brzdnou sílu, ale nejsou tak pohodlné na používání a tak účinné jako bubnové nebo kotoučové brzdy.

Výkon motoru a schopnost stoupání do kopce

Motor elektrické koloběžky může mít průměrný až špičkový výkon. Čím vyšší je výkon motoru, tím větší výkon dokáže vyprodukovat. Tím se zlepší i zrychlení a schopnost stoupání do kopce.

Koloběžka do terénu

Většina levných elektrických skútrů začíná na 250 wattech a dosahuje maximální rychlosti 20 – 25 km/h.

Pokud koloběžku potřebujete pro delší jízdy, doporučujeme vám kupovat takovou, která má výkon motoru alespoň 350 wattů ( . Chcete-li pravidelně zdolávat kopce, doporučujeme vám zvážit další napájení.

Voděodolnost

Málo známým faktem je, že většina elektrických koloběžek není vodotěsná. Většina výrobců pochází z Číny, takže jsou vyráběny pro čínské podnebí.

Výsledkem toho je, že množství elektrických koloběžek na trhu může přestat fungovat, pokud na nich budete jezdit na mokrém povrchu, přes louže nebo v dešti.

Chcete-li jezdit v deštivém nebo mokrém počasí, nejlepším řešením je vybrat si vodotěsnou elektrickou koloběžku.

Maximální zatížení

Ne všechny elektrické koloběžky jsou postaveny na stejné zatížení a měli byste to zohlednit při svém rozhodování.

Elektrické koloběžky pro Evropu zvyknou mít maximální zatížení 100kg.  Na těchto koloběžkách denně jezdí spousta lidí, kteří váží i více. Musíte však být upozorněni, že tím ztratíte platnost záruky a může to být nebezpečné. My máme v nabídce i koloběžku, která toho unese mnohem víc, a to až 300kg.

Pokud jezdíte na koloběžce, která není vhodná pro vaši váhu, je vysoce pravděpodobné, že bude omezený váš výkon a také vaše bezpečnost. Jízda na elektrické koloběžce tímto způsobem, může omezit vaši maximální rychlost, kterou výrobce udává, a také můžete více bojovat při výstupu do kopce.

Dojezd

Dojezdy jsou obecně uváděny výrobci při použití koloběžky osobou lehké váhy (70kg), jezdící po hladké, rovné cestě s novou baterií.

Třeba si uvědomit, že levnější koloběžky, mají i slabší baterie a jejich výdrž se každým nabíjením snižuje.

Výdrž baterie na koloběžce

Většina elektrických koloběžek má dojezd 20 – 25km, některé luxusnější modely, mohou mít dojezd 90 – 100km.

Delší dojezd potřebuje samozřejmě i větší baterii. Také to stojí za zvážení, protože koloběžka tak bude těžší a zvýší se i její cena.

Elektrická koloběžka s dojezdem 25 – 30km představuje zlatou střední cestu a je ideální pro většinu každodenních cest. Umožní vám ujet průměrnou vzdálenost, dokud ji budete muset znovu dobíjet.

Rychlost

Většina elektrických koloběžek má maximální rychlost 25km/h a pro mnohé je to dostačující, aby pocítili vzrušení z jízdy. Věřte, nebo ne, 25km/h na koloběžce je mnohem víc než v autě.

Existují i ​​jiné modely, které dosahují i ​​40km/h, ale pokud chcete opravdu cítit vítr ve vlasech, existují i ​​takové, které dokážou dosáhnout rychlosti až 70km/h.

Je však třeba mít na paměti, že rychlá jízda na stroji s malými koly, může být nebezpečná. Při takových rychlostech je velmi snadné ztratit kontrolu řízení při nerovném povrchu.

Důležité je také myslet na to, že nejrychlejší elektrické koloběžky vyžadují i ​​větší baterii a výkonnější motor, které jsou cenově dražší.

Rychlost elektrické koloběžky je určena několika faktory včetně výkonu motoru, hmotnosti jezdce, tlaku v pneumatikách a terénu, po kterém jezdíte.

Rychlost koloběžky

Stejně jako při dojezdech platí, že rychlosti jsou uváděny při jízdě osoby s lehčí váhou, po rovném terénu a se správně nahuštěnými pneumatikami.

Lidé často touží po koloběžkách, které jezdí rychle, ale obvykle 20 – 30km je tak akorát. Jen pro srovnání, průměrná rychlost běžné chůze je 5km/h a průměrná rychlost jízdy na kole je 15 – 20km/h.

Spolehlivost

Elektrické koloběžky jsou stále relativně novým produktem na trhu. Naše rada je držet se velkých výrobců. V našem e-shopu naleznete několik velkých a spolehlivých značek, jako například JOYOR, KUGOO, CITY-BOSS nebo NINEBOT.

V oblasti spolehlivosti je třeba zvážit 2 hlavní faktory:

 • Záruka: Je to společnost, která má předpoklad fungovat i v budoucnosti? Koupě koloběžky od ověřeného výrobce vám může poskytnout klid na duši. Pokud budete potřebovat uplatnit záruku, kam budete muset svoji e-koloběžku poslat? Staly se případy, že zákazníci museli své koloběžky posílat například i do Číny. Vybavení trvalo dlouho a stálo to i více peněz. My máme zřízené servisní středisko, a tak vám víme poskytnout rychlé opravy, i pozáruční servis.
 • Falešné a levné čínské dovozy: Z Číny je dováženo množství levných elektrických koloběžek. Často vypadají jako originál, ale mají levná ložiska na kolech, problémy s baterií nebo i jiné chyby a obvykle nejsou ani dost bezpečné.
  Při nákupu online je často obtížné odhalit padělky. Měli byste nakupovat pouze od důvěryhodných prodejců.

Velikost a váha

Při koupi elektrické koloběžky je třeba brát v úvahu, zda má pro vás správnou velikost a zda vám vyhovuje velikost po jejím složení.

Výhodou složené koloběžky je, že ji lze snadno skladovat, ale ne všechny elektrické koloběžky tuto možnost mají. Před koupí se vyplatí pouvažovat nad tím, kde budete koloběžku skladovat a zda máte doma omezený prostor.

Také je důležité myslet na to, zda budete koloběžku přenášet a jak daleko nebo zda ji budete nést na začátku nebo na konci vaší cesty. Proto je třeba myslet i na její váhu. Nejlehčí koloběžky mají váhu 7kg ty nejtěžší i 68kg.

Velikost a váha koloběžky

Cena

Většina elektrických koloběžek pro dospělé má tendenci spadat pod jednu ze 3 kategorií:

 1. Levné elektrické koloběžky
 2. Prémiové elektrické koloběžky
 3. Vysokovýkonné elektrické koloběžky

Přitom se jejich cena pohybuje přibližně od 5000Kč až po 36 000Kč.

Rozdíly mezi koloběžkami budou existovat stále, ale podle našich zkušeností se kvalita zvyšuje s cenou. Pokud jde o výkon, věříme, že skutečně dostanete to, za co si i zaplatíte.

1. Levné elektrické koloběžky

Tato kategorie je mezi běžnými jezdci nejoblíbenější, neboť jsou cenově dostupné. Ceny se pohybují mezi 5000Kč – 12 000Kč. Jsou skvělé při cestování na kratší vzdálenosti, mají průměrný dojezd a vhodnou kvalitu.

Tyto koloběžky však mají tendenci mít motory s nižším výkonem v porovnání s modely vyšší kategorie, obvykle s výkonem kolem 250W, díky čemuž jsou pomalejší – zejména v oblastech se strmějšími kopci, kde možná budete muset do kopce vystoupit pěšky.

2. Prémiové elektrické koloběžky

Ceny prémiových koloběžek se pohybují mezi 12 000Kč –  24 000Kč a obvykle mají přidanou hodnotu v odpružení, výkonnějších motorech a bateriích a lepších brzdách.

Jízda je tak pohodlnější, bezpečnější a baterie na jedno nabití vydrží déle.

3. Vysokovýkonné elektrické koloběžky

Ceny těchto koloběžek začínají od 24 000Kč výše. Jsou nejvýkonnější v každé kategorii, kromě přesnosti jízdy. Vynikají však svojí kvalitou, krátkou brzdnou dráhou, schopností stoupat do kopce, výkonem, rychlostí a zrychlením.

S obrovskými, někdy duálními motory, mohou dosahovat rychlosti až 70km/h. Mají vysoce kvalitní odpružení a dvojité kotoučové brzdy pro lepší zastavení při vysokých rychlostech. Obvykle jsou to také koloběžky schopné jezdit v těžším terénu.

Doplňky

Při koupi musíte myslet i na několik potřebných doplňků, kterými jsou:

 •  Přilba: Vaše elektrická koloběžka pojede stejně rychle, dokonce rychleji než kolo. Proto doporučujeme vždy nosit přilbu.
 • Zámek: Elektrická koloběžka je cenný předmět, takže malý přenosný zámek jí zajistí bezpečnost před ukradením.
 • Držák na mobil: Ten vám umožní plně se soustředit na jízdu. Také to může být užitečné, pokud potřebujete použít mapy.
 • Kapalina na ochranu před defektem: Máte-li pneumatiky plněné vzduchem, vyplatí se použít kapalinu k ochraně před defektem, abyste snížili riziko jeho vzniku.
 • Světla: Na koloběžku je možno připevnit další doplňková světla pro bezpečnější noční jízdu a lepší viditelnost. Některé elektrické koloběžky mají zabudovaná LED světla, některé jen odrazky.
Držák na mobil koloběžka

Závěr

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ elektrické koloběžky, ať už městskou, terénní,  skládací, levnou nebo vysokovýkonnou,  věříme, že u každé si užijete super jízdu, která bude pro vás zážitkem.

Zdroj: https://www.pureelectric.com/blogs/news/electric-scooter-buying-guide

Ak sa Vám článok páčil, prosím zdieľajte :)

zanechte odpověď

Nákupní košík

V košíku nejsou žádné produkty.

Pro vložení do košíku musíte zvolit VARIANT PRODUKTU!

[]